loading

انواع استخر شنا

11:58 پنج شنبه 17 فروردین 96
انواع استخر شنا

انواع استخر شنا

استخرها از دیدگاههای مختلف به گروه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند. در حال حاضر با پیشرفت های روز افزون در زمینه فناوری، مواد وروش های ساخت ،هر روزه شاهد روش های جدیدی برای ساخت استخرها هستیم. از یک دیدگاه میتوان استخرها را از نظرنوع کاربری تقسیم بندی کرد.بطور کلی استـخـر هــا را می توان به دو نوع استخــر روباز (استخر سرباز) و استـخر سرپوشیده

از دیدگاهی دیگر ،جنس سازه استخر است که معیار تقسیم بندی قرار می گیرد.گاهی اوقات نیز موقعیت سازه استخر نسبت به زمین مبنای این تقسیم بندی خواهد بود.در هر صورت ،تقسیم بندی استخرها از دیدگاه های مختلفی امکان پذیر است.

استخرها را از دیدگاه کاربری می توان در گروه های زیر طبقه بندی نمود:

استخرهای اقیانوسی
استخرهای عمومی
استخرهای تمرینی
استخرهای خصوصی
استخرهای قهرمانی
استخرهای درمانی
آبگیرهای طبیعی یا استخرهای بیکران

استخرهای اقیانوسی

این دسته از استخرها در شهرهای ساحلی و در کنار اقیانوس ها یا دریاها ساخته می شوند.در کشور استرالیا به این استخرها (لیدو ) یا تفرجگاه ساحلی گفته می شود.آب مورد نیاز این استخرها به واسطه جزر و مد آب در طول شبانه روز تامین می شود.آب اضافی نیز از دیواره استخر سر ریز نموده و به دریا می ریزد.در کنار این استخرها معمولا مجموعه های مجزایی به عنوان رختکن ،محلی برای دوش گرفتن ،حمام آفتاب و غیره نیز در نظر گرفته می شود.،سیستم لوله کشی و پمپاژ مجزایی برای تامین آب استخر نیز تعبیه می شود.


استخرهای خصوصی

به طور کلی ،ابعاد استخرهای خصوصی کوچک تر از استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود.استخرهای خصوصی یا خانگی معمولا در ابعاد ۱۶ft×۳۲ft)) 4.8m×۹٫۶m تا ۲۰ft×۴۰ft)) 6m×۱۲m ساخته می شوند، در حالی که طول استخرهای عمومی معمولا از( ۲۵m (82ft کمتر نیست.البته این ابعاد اکثرا در استخرهای عمومی و مجموعه های ورزشی مورد توجه قرار می گیرد و در استخرهای خانگی عملا هیچ محدوده مشخصی چه از نظر شکل کلی استخر و چه از نظر ابعاد آن وجود ندارد.استخرهای خصوصی را می توان در دو نوع دایمی و یا موقتی ساخت.استخرهای موقتی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند را می توان در فصل زمستان جمع کرد و دوباره در فصل زمستان در محل خود مستقر نمود.امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است.به طوری که برخوردار بودن ساختمان از امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی از شاخص های رفاهی و امکانات تجملی ساختمان مطرح است.


استخرهای عمومی

استخرهای عمومی اغلب زیر مجموعه ای از مراکز ورزشی هستند که در آنها قسمت های مختلفی مانند استخر آب گرم ،استخر سر پوشیده ،استخر سر باز ،استخر کودکان و غیره در نظر گرفته می شود.استخرهای سر باز معمولا در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرار می گیرند.در استخرهای بزرگ و عمیق معمولا سکوی شیرجه نیز در نظر گرفته می شود.البته سکوی شیرجه تنه باید در استخرهای با عمق کافی تعبیه شود،به طوری که شیرجه زدن افراد خطری برای آنها ایجاد نکند.

استخرهای عمومی اکثرا به شکل مستطیل با طول ۵۰m(164ft) یا ۲۵m(82ft) ، ۱۲٫۵m(41ft) ساخته می شوند. ولی به جز ابعاد استاندارد یاد شده ،ای استخرها را می توان به هر اندازه یا شکل دیگری نیز ساخت.استخرهای کودکان نیز با عمق بسیار کم و به شکل های متنوع ساخته می شوند.


استخر های قهرمانی

مشخصات استخرهای قهرمانی که در مسابقات بین الملللی مورد استفاده قرار می گیرند توسط فدراسیون بین المللی شنا FINA)) تعیین می شود.بر مبنای استانداردهای این فدراسیون ،طول استخرهای قهرمانی (۲۵m (82ft یا (۵۰m (164ft و حداقل عمق آنها (۱٫۳۵m (4.4ft باید باشد.برای آن که امکان برگزاری مسابقات در تمام طول سال وجود داشته باشد ، استخرهای قهرمانی معمولا به صورت سر پوشیده ساخته شده و محوطه داخل استخر به سیستم های گرمایش مناسب تجهیز می شود.

استخرهای ویژه المپیک نیز زیرمجموعه ای از استخرهای قهرمانی هستندذ که مشخصات آنها دقیقا باید با معیار های FINA مطابقت داشته باشد.طول و عرض این استخرها به ترتیب باید۵۰m(164ft) و ( ۲۵m(82ft باشد. عرض آنها معمولا به هشت مسیر مجزا تقسیم می شود که عرض هر یک از این مسیرها باید (۲٫۵m (8.2ft باشد. ضمن آن که در دو طرف استخر نیز باید دو محوطه ۲٫۵m (8.2ft) در نظر گرفته شود. دمای آب استخرهای المپیک باید بین ۲۵-۲۸°c(77-82.4°f) و شدت روشنایی فضای داخل آن ها به طور متوسط بلید ۱۵۰۰ lux باشد. در جدول زیر معیارهای مربوط به استخرهای المپیک به صورت خلاصه ارایه شده است :
جدول (۱) مشخصات استخرهای استاندارد المپیک

طول ( ۵۰m (164ft

عرض (۲۵m (82ft

تعداد خطوط مسابقه ۸

عرض هر یک از مسیر ها ۲٫۵m (8.2ft)

دمای آب ۲۵-۲۸c° (۷۷-۸۲٫۴°f)

شدت روشنایی حداقل ۱۵۰۰ lux

عمق استخر حداقل ۲٫۰m (6.6ft)

حجم آب استخر به عمق استخر بستگی دارد:حداقل ۲٫۵۰۰m³ (۸۸٫۳۰۰ft³)


استخر های تمرینی

در دو دهه گذشته ،استخرهای تمرینی به عنوان نوع جدیدی از استخرها پای به عرصه ظهور گذاشته اند.این استخرها معمولا در ابعاد کوچک ( معمولا بین ۲٫۵m×۵٫۰m یا ۸٫۲ft×۱۶٫۴ft) ساخته می شوند.به این ترتیب با ایجاد یک جریان آب مصنوعی ،شناگر بدون آن که از جای خود حرکت کند ،به صورت در جا شنا می کند.استخرهای تمرینی به نام های دیگری مانند ماشین های شنا و استخرهای شنای قدرتی نیز شهرت دارند.


استخرهای درمانی

بهره گیری از خواص درمانی آب از سالیان بسیار دور مورد توجه بشر بوده است ، به طوری که پیشینه آن به حدود چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. آب درمانی عبارت است از به کار گیری یخ ،بخار یا آب گرم یا سرد به طوری که هدف از آن بهبود وضعیت جسمانی،از بین بردن ناراحتی های فیزیکی و بهبود عملکرد بدن باشد.استخرهای درمانی خود به گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که هر یک به منظوری خاص و با ساختاری منحصر به فرد طراحی و ساخته می شوند

استخرهای درمانی را می توان در گروه های زیر جای داد:

استخرهای آب گرم (خود به دو گروه استخرهای گردابی و استخرهای هوایی تقسیم می شوند.)
سونای خشک و بخار
حوضچه های آب سرد
استخرهای آب گرم طبیعی

0 پیام

نظر شما در مورد انواع استخر شنا